Βραδιά αστρονομίας 2024 04 20 γγ
2023-2024 Ανακοινώσεις Δράσεις - Προγράμματα Εκπαιδευτικές Δράσεις Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

ΒΡΑΔΙΑ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ (20/04/2024)

Βραδιά αστρονομίας 2024 04 20 Αφίσα

Το Σάββατο, 20 Απριλίου 2024, πραγματοποιήθηκε βραδιά αστρονομίας στο σχολικό συγκρότημά μας (Βασιλέως Γεωργίου, Φαρές), η οποία συνδιοργανώθηκε από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γυμνασίου Καλαμάτας και τον Αστρονομικό Όμιλο Καλαμάτας (ΑΟΚ). Η εκδήλωση ήταν δωρεάν και και ανοικτή για τους μαθητές, τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς του σχολικού μας συγκροτήματος, αλλά και κάθε άλλο ενδιαφερόμενο. Αρχικά, πραγματοποιήθηκε ομιλία με τίτλο “Ερευνώ το Σύμπαν, ανακαλύπτω τον Άνθρωπο” στο ισόγειο του 3ου Γυμνασίου Καλαμάτας και στη συνέχεια οι παρευρισκόμενοι μετακινήθηκαν στους υπαίθριους χώρους του σχολικού συγκροτήματος. Εκεί είχαν τη χαρά να παρατηρήσουν τους κρατήρες της Σελήνης αλλά και τους αστερισμούς που παρουσιάζονται στον ανοιξιάτικο ουρανό της πόλης μας μέσα από τα ισχυρά τηλεσκόπια του ΑΟΚ, με την καθοδήγηση πιστοποιημένου συνεργάτη του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και της ομάδας του Ομίλου.

Βραδιά αστρονομίας 2024 04 20 αα
Βραδιά αστρονομίας 2024 04 20 ββ