ΠΑΥΛΑΚΟΥ 2023 ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΡΗΞΕΙΣ εξώφυλλο
2023-2024 Ανακοινώσεις Γ' Τάξη Μαθητές Πολιτιστικές Δράσεις

“ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΡΗΞΕΙΣ”

Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την Τρίτη, 23 Απριλίου 2024, Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, την φιλόλογο και συγγραφέα κ. Αντωνία Παυλάκου, Πρόεδρο της Ένωσης Μεσσηνίων Συγγραφέων, με την ευκαιρία της έκδοσης του βιβλίου της «Όρια και Ρήξεις», από τις εκδόσεις 24 Γράμματα.
Το προηγούμενο διάστημα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 μελέτησαν τρία διηγήματα από τις «Όψεις και Ρήξεις», εστιάζοντας κυρίως στη θέση της γυναίκας στη νεοελληνική κοινωνία.

Παυλάκου Εικόνα

Η συνάντηση με την κ. Αντωνία Παυλάκου έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να θέσουν απορίες και ερωτήματα, να διατυπώσουν τις απόψεις τους και να συνειδητοποιήσουν την εξέλιξη της θέσης της γυναίκας στο οικογενειακό, επαγγελματικό και κοινωνικό περιβάλλον.
Η αμεσότητα, η ευγένεια και η αγάπη της συγγραφέως για τα παιδιά και το σχολείο ήταν ο καταλύτης της επιτυχίας αυτής της συνάντησης.

Κλεοπάτρα Σκαλτσά
Φιλόλογος