logo διαγωνισμού logo 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ b
2023-2024 Ανακοινώσεις Διαγωνισμοί Δράσεις - Προγράμματα Μαθητές

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΛΟΓΟΤΥΠΟΥ (2023-2024)

Το 3ο Γυμνάσιο Καλαμάτας αναζητά ένα λογότυπο (logo) σύγχρονο αλλά και ικανό να ανταποκρίνεται στην αποστολή του, έτσι όπως την αντιλαμβάνονται οι ίδιοι οι μαθητές του. Γι’ αυτό τον σκοπό απευθύνθηκε στους μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης. Η συμμετοχή τους ήταν, ομολογουμένως, μεγάλη, και μέσα στους δύο πρώτους μήνες του 2024 κατατέθηκε ένας σημαντικός αριθμός δημιουργημάτων (92 στο σύνολό τους), κι όλα τους εμπνευσμένα, γεμάτα από τα χρώματα της παιδικής φαντασίας τους. Πραγματοποιήθηκε μία αρχική διαλογή, κατά την οποία ξεχώρισαν και πέρασαν στην επόμενη φάση 47 έργα. Αυτά αξιολογήθηκαν από επιτροπή που περιλάμβανε μαθητές, εκπαιδευτικούς και τον Διευθυντή του σχολείου.

Τα τρία έργα με τη μεγαλύτερη συνολική βαθμολογία είναι τα εξής:

Υποψήφιο λογότυπο 20 β
20. ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ Σ.-Ε. (Β4)
Υποψήφιο λογότυπο 18 β
18. ΔΕΛΦΑΚΗ Σ.-Ε. (Γ1)
Υποψήφιο λογότυπο 03 β
03. ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ Σ. (Β1)

Οι μαθητές της Γ’ τάξης, Στέφανος Παληοδήμος και Βασίλειος Κουτσαβίτης δημιούργησαν ένα βίντεο στο οποίο συμπεριέλαβαν τα 47 έργα της δεύτερης φάσης επιλογής, όπως αυτό παρουσιάζεται παρακάτω.

Εικόνα σύνδεσμος για βίντεο με λογότυπα μαθητών β